Mattoni 1/2Maraton České Budějovice ovládl Keňan Kipyego. Etiopanka Bekere má rekord závodu

Pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice zná své šampiony. Na jihu Čech kraloval keňský vytrvalec Barselius Kipyego, když za sebou nechal všechny soupeře, včetně největší hvězdy startovního pole Geoffreyho Mutaie.

Mezi ženami padl rekord závodu, ten si z Českých Budějovic odváží Ashete Bekere. Na listině českých vítězů překvapení nenajdeme. Oba největší favorité, Jiří Homoláč a Petra Kamínková, si doběhli pro suverénní vítězství.

České Budějovice zažily hodinu před startem dešťovou přeháňku. Při té se sice vyčistil vzduch, ale vytrvalci se zase museli vyrovnat s loužemi a mokrou tratí. To nejlépe zvládl keňský mladík Barselius Kipyego. Ze začátku závodu se bez větší námahy držel v balíku soupeřů. Ten se postupně ztenčil na tři borce. Po patnáctém kilometru nedokázal akceptovat nasazené tempo vodič Geoffrey Koech a Kipyegovi zbyl už jenom jediný soupeř. Ale ani Henry Kiplagat se závodníka v čele dlouho neudržel a Barselius Kipyego tak zvítězil v čase 1:00:30. Henry Kiplagat doběhl v čase 1:00:52, Geoffrey Koech finišoval za 1:02:29.

„Dnes jsem počítal s těžkou konkurencí, startovní pole bylo velmi silné a vím, že Henry je velice kvalitní soupeř. Proto jsem si dopředu naplánoval útok na šestnáctém kilometru, kde jsem se mu dokázal vzdálit a svůj náskok jsem už udržel,“ popisoval v cíli šťastný vítěz. Barselius Kipyego si tak z České republiky po druhém místě na dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha odváží velké vítězství. Nyní se vrací do Keni, ale na podzim bude zpět a na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem bude opět bojovat o přední příčky.

Geoffrey Mutai, jedna z největších hvězd vytrvalostního běhu a hvězda sobotního závodu, doběhl v čase 1:04:28 šestý. „Jsem moc ráda, že se Geoffrey vrátil do České republiky. Roční pauza způsobená zraněním byla dlouhá a potřebuje čas, aby mohl začít zase znovu vítězit,“ říká manažerka elitních atletů Jana Moberly. Ta si jinak výsledky závodu pochvalovala. „V Českých Budějovicích není úplně lehká trať, po desátém kilometru je na ní delší stoupání. Běžet zde čas 1:00:30, to klobouk dolů,“ dodala.

Skvělý výkon předvedla i první žena. Hranice jedné hodiny a deseti minut sice v Českých Budějovicích stále odolává, ale i tak čas 1:10:40 pro Ashete Bekere znamená kromě triumfu také rekord závodu a osobní maximum. „Dnes šlo vše podle plánu. Jsem moc spokojená, že se mi podařilo porazit i favoritku Risper Chebet,“ podotkla v cíli vítězka. Favoritka Risper Chebet nakonec finišovala v čase 1:12:01 druhá, třetí doběhla Sarah Jebet (1:12:28).

Oba čeští vítězové Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice splnili papírové předpoklady a nedali svým soupeřům šanci. Přesto Jiří Homoláč ani Petra Kamínková v cíli dvakrát nadšení nebyli. Oba si totiž představovali rychlejší časy. „Dnes mi to vůbec nešlo,“ shrnul závod lakonicky Homoláč. „Problémy začaly vlastně už na druhém kilometru a pak už to bylo jenom trápení. Za pět týdnů mě v Amsterdamu čeká Mistrovství Evropy v půlmaratonu a doufám, že dobře potrénuju a bude to tam lepší,“ doplnila česká jednička, která závod zvládla za 1:09:44. Za ním v českém souboji doběhl Robert Míč (1:12:30) a Martin Frelich (1:15:49).

Dva týdny po vítězství na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se na nejvyšší stupínek opět postavila Petra Kamínková. „Pocity v cíli jsou u mně ale o trochu horší než ve Varech, trošku mě mrzí čas. I tak jsem ale ráda, že se první místo opět podařilo,“ uvedla Kamínková s tím, že za tři týdny na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc bude útočit na mnohem rychlejší čas. „Počasí dnes bylo dobré, na něj to nesvádím. Někdy se prostě stane, že běžecký den nemáte,“ dodala česká šampionka. Za ní se seřadily Tereza Lajdová (1:21:30) a Radka Churáňová (1:22:06).

Petře Kamínkové i Jiřímu Homoláčovi předal poháry za první místa primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. „Řekl bych, že rok od roku kvalita závodu roste. Jsem rád, že doběhlo tolik spokojených běžců, rádi je v Českých Budějovicích příští rok přivítáme znovu. Atmosféra závodu byla skvělá,“ chválil primátor s tím, že se příští rok zúčatní dm rodinného běhu.