Marcela Vašínova na Tatranskej Šelme ULTRA zlepšila ženský traťový rekord takmer o 40 minút

Veľmi žiadaný Ultra SkyMarathon, Tatranská Šelma ULTRA 2019 (50km, 3000m+), úspešne dokončilo 152 pretekárov. Príjemné bežecké počasie, teda okolo 20 stupňov a polooblačno, umožnilo zdolať ženský traťový rekord a iste aj mnohé osobné méty pretekárov.

Prvé miesta sa rozutekali k našim západným susedom, keď bol prvým v cieli Čech Antonín Semerád (SK Praha), ženské zlato brala Češka žijúca v Salzburgu, Marcela Vašínová (Alpsport – Jezek na kopci), jedine veteránske prvenstvo zostalo „doma“ vďaka Filipovi Kristlovi (new-wave multisport).

U mužov sa teda traťový rekord 5:23:20 neprepisoval, stále je jeho držiteľom vlaňajší víťaz, Tomáš Maceček. Čas tohtoročného absolútneho víťaza, Antonína Semeráda, bol 5:52:59. V tesnom závese za Antonínom do cieľa dobehol Patrik Milata (ETOS Slovakia) s časom 5:53:38. Tretí bol Matěj Kubina (HSK Benecko), ktorý to už pod 6 hodín tesne nestihol, keď bol jeho finišérsky čas na úrovni 6:03:15.

Absolútne štvrtý pribehol víťaz veteránskej kategórie, Filip Kristl, s časom 6:07:47.

Fantastické bolo sledovať počínanie Marcely Vašínovej medzi ženami. Táto Češka žijúca a trénujúca v Rakúsku, tento rok vyhráva všetko, kam sa postaví na štart. Šelma Ultra nebola výnimkou. Do cieľa dobehla absolútne desiata a svojím časom 6:29:37 zlepšila vlaňajší ženský traťový rekord Kingy Kwiatkovskej (7:07:33). „Priznám sa vám, že v Tatrách som úplne po prvý krát. Je to tu naozaj krásne. V Rakúsku chýbajú také preteky, kde by sa bežalo tak dlho po hrebeni. Mňa to nadchlo. Tento rok bežím skyrace, zatiaľ sa mi darí a pripravujem sa aj na majstrovstvá Európy a možno aj na svet do južnej Ameriky. Uvidíme.“ Prezradila Marcela Vašínova. O necelú hodinu po nej (7:20:39) do cieľa pribehla druhá žena, Poľka Agniezska Krowicka a v pätách jej bežala aj tretia Češka Hana Holoubková (7:23:42).

Kompletné výsledky nájdete TU

POZVÁNKA: Posledné finálové podujatie skyrunningovej ligy bude Vysokohorský beh cez Klin 7.9.2019

Pred nami je už len jedny ligové preteky do vrchu: Vysokohorský beh cez Klin 2019. Každoročne ho organizuje Horolezecký klub JAMES Liptovský Hrádok a tento rok menia miesto štartu a cieľa. Bude to Horský hotel Akademik. Vzhľadom na túto zmenu sa trať predĺžila na 22,5 km a prevýšenie sa zvýšilo na 1380 m+. Registrácia je stále otvorená. Tešíme sa na Vás!