Jubilejný 30.ročník behu Kováčovská desiatka

V sobotu 14. novembra 2015 sa uskutočnil jubilejný v poradí už 30. ročník behu KOVÁČOVSKÁ DESIATKA 2015. Vo veľmi príjemnom slnečnom i keď veternom počasí vybehlo na krosovú 10 km trať 169 bežcov z celého Slovenska, čím prekonali účastnícky rekord z minulého ročníka o 30 bežcov.

130 mužov v štyroch a 39 žien vo dvoch kategóriách sa vydalo na náročnú členitú trať s 300 metrovým prevýšením, ktorá viedla z futbalového štadióna najprv asfaltovou cestou cez kúpele až do lesoparku nad obcou s cieľom opäť na štadióne. Traťové rekordy u mužov časom 35:05 minúty, ktorý drží minuloročný víťaz Michal Lami (Košice) a u žien časom 42:50 minút Kataríny Labašovej (Košice) neboli pokorené. Nástrahy trate nezvládli a preteky nedokončili zhodne jedna žena a jeden muž.

Už klasicky zodpovedný výkon podali pracovníci PT-časomiery zodpovedajúci za prípravu štartovnej listiny a za tvorbu výsledkovej listiny, ktorá bola k dispozícii bezprostredne po dobehu posledného pretekára nielen pracovníkom médií, ale i účastníci jubilejného behu mohli „kontrolovať“ svoje umiestnenie a dosiahnuté časy na obrazovke. V sprievodnom programe boli pripravené bežecké súťaže pre deti. Organizátori pripravili kvalitné preteky a po ich skončení čakala na pretekárov pripravená teplá kotlíková kapustnička a bohatá tombola i hodnotné ceny pre najlepších. Samozrejme už tradične boli ocenení aj najstarší pretekár 78 ročný Juraj Cengel z Banskej Štiavnice, najlepší „kováčania“- u žien Paula Knapová a u mužov si prvenstvo zopakoval Ján Mojžiš. Pretekár s najlepším časom (0:35:51,6 ) a celkový víťaz Tomáš Kubej z ŠK Muránska Dlhá si odniesol veľkoplošný farebný televízor. Prví traja v každej kategórii boli odmenení medailami, vecnými i finančnými cenami, ktoré im odovzdal starosta Kováčovej Ing. Ján Izrael.

V kategórii do 20 rokov dominoval Jozef Gibala (ŠK Atleti Banská Štiavnica), v hlavnej mužskej kategórii do mužov 40 rokov za Tomášom Kubejom skončil o 14 sekúnd Šimon Wahlandt (W-team). V kategórii mužov do 60 rokov si prvenstvo odniesol Ľubomír Juroš (Chata Jarabá) pred Milanom Ivanom (BK Sliač). V najstaršej kategórii mužov nad 60 rokov  zvíťazil podľa očakávania Ján Hazucha   ( Statika Zvolen), nedávny pokoriteľ svojho stého maratónu priamo na trase   Aténskeho Authentic maratónu, kde nedal v kategórii nad 70 rokov nikomu šancu. V kategórii žien do 30 rokov zvíťazila Jana Macinská (Power of) pred   Kristínou Resslovou. V kategórii žien nad 30 rokov dominovala Diana Grexová (OU Horná Lehota) o dve a pol minúty pred pred Blankou Herichovou a tretia dobehla Zvolenčanka Gabriela Müllerová Kraková, bývalá reprezentantka SR v lukostreľbe, ktorú skôr môžeme poznať ako chovateľku Apricot a Hnedých pudlov, či z Jazdeckej školy. O desatinu sekundy za ňou skončila jej trénerka Ľubomíra Kalinová. Moderátorom celým priebehom pretekov i pri sprievodných akciách, ktoré organizátori už tradične pripravili pre deti na trávnatej ploche futbalového štadióna, bol Marián Marcinek.