Innogy WINTER RUN v Hradci Králové ovládlo mládí

innogy WINTER RUN Hradec Králové

Mrazivý Hradec Králové přivítal více jak pět stovek účastníků při prvním závodě letošního seriálu innogy WINTER RUN. Nicméně kdo si vzpomněl na loňských minus deset a zamrzlé Labe, nemohl si stěžovat.

Přesto není divu, že kdo nemusel, zdržoval se nejradši v teple – ať už v prostorách prodejny Bikero, kde byly i prezence, u úschoven nebo v blízké kavárně Náplavka. Po závodech dětí, které se v rámci Winter Kids Run utkaly na tratích 400 a 800 metrů se ale nejpozději pár minut před dvanáctou museli běžci chtě nechtě vydat do zimy. Probíhalo řazení na startu innogy WINTER RUN.

Atraktivní trasa

Přesně v pravé poledne pak byl hradecký závod i celý letošní seriál innogy WINTER RUN odstartován. Přes dvě stovky účastníků na krátké trati (4,3 kilometry) a více než 250 běžců a běžkyň na té dlouhé (8,6 kilometrů) se vydalo na trasu. Ta byla atraktivní – dva okruhy s minimálním převýšením po obou březích Labe. Necelé dva kilometry se běželo po asfaltové stezce na kamenný most v Pláckách, pak po druhé straně pár set metrů blátem, které vystřídal asfalt, chodník a na úplný závěr cílová rovinka po trávě. Některým stačil jeden okruh, jiní si to vše dali dvakrát.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Od začátku se ale do vedení prosadil největší favorit, pětadvacetiletý triatlonista Jan Volnár (Etriatlon) a běžel si svůj závod. Loňský vítěz Miloš Kratochvíl byl tentokrát dle svých slov v roli „profesionálního diváka“ a tak měl mladý běžec cestu za vítězstvím podstatně snazší. „Zkoušel jsem ho přemluvit, ale nepodařilo se. Asi tady ani nemá věci na běh,“ usmál se v cíli Volnár.

Jan Volnár s časem pod půl hodiny

Už po prvním kole měl náskok přes půl minuty, a přestože v druhé polovině závodu přeci jen mírně zpomalil, jako jediný se na dlouhé trati dostal pod půl hodiny. Čas 29:03.84 je za daných podmínek skutečně výborný. „Běželo se mi hezky, snadno jsem zvítězil. Byla docela zima, ale nefoukal vítr, tak to bylo docela rychlý. K lepšímu času by jen pomohlo, kdyby byla trať více suchá,“ uvedl po doběhu vítěz.

„Trošku chyběla konkurence. Doufal jsem, že někdo poběží se mnou a budeme mít lepší čas. Ale nevadí mi to, byl to dobrý trénink v rámci přípravy na sezonu,“ řekl po vyhlášení výsledků urostlý triatlonista. „Ještě dneska mě čekají dva tréninky,“ řekl ke svému hlavnímu zaměření. Po vítězství na domácím závodě chce hlavně trénovat, hlavní sezona mu začíná až v květnu.

Na druhém místě doběhl v čase 30:36.52 jen o rok starší Jakub Skalka, a když za další minutu a půl proběhl cílem třetí Marek Pop (TJ Mořkov), kterému je také pětadvacet, bylo to jasné – mládí tentokrát vládlo nad zkušenostmi. Nepopulární bramborovou pozici obsadil obhájce loňského vítězství v seriálu Richard Bednář startující za Night run team.

Eliška obhájila loňského vítězství

Mezi ženami vyhrála v čase 36:44.25 Eliška Vlachová Hutová, která se prosadila i mezi muži – ještě v polovině závodu běžela na hranici první desítky, nakonec doběhla osmnáctá. „Běželo se mi hůře než loni, nevěděla jsem, jaké obout boty,“ začala hodnocení úspěšná obhájkyně loňského vítězství. Zvolila silniční obuv. „Na blátě jsem se dost klouzala, ale první místo jsem obhájila, tak jsem spokojená,“ dodala.

Letos by ráda běžela pět závodů ze seriálu innogy WINTER RUN. Je tak velkou favoritkou na vítězství v rámci Českého poháru v zimním běhu. Druhé místo mezi ženami obsadila Barbora Chumlenová (AC Mladá Boleslav) v čase 37:09.49 a bronz brala energická Pavlína Jordánová.

Na krátké trati došlo ke kuriózní situaci. Tomáš Mocek proběhl totiž cílem před Jiřím Vejnarem i loni. Tehdy uzavírali první desítku na dlouhé trati, letos kralovali na té krátké. Jejich časy 15:31.54 a 15:41.69 svědčí o tom, že to byl souboj až do samotného závěru. Ostatně stejně jako loni, tehdy je dělily jen dvě vteřiny. Na stupních vítězů je pak doplnil Libor Vavrečka, který ztratil na vítěze sedmatřicet a půl vteřiny.

Juniorka Jana Pekařová v cíli dokonce dříve než nejlepší junior

Závod opačného pohlaví pak ovládly juniorky. Nejrychlejší z nich, Jana Pekařová z OOB Turnov, byla v cíli dokonce dříve než nejlepší junior. Čas 17:23.76 stačil na sedmé místo na krátké trati celkově.  A také je téměř o minutu rychlejší než loňský. Třebaže byla loni celkově šestá, hlavní je obhájené vítězství. I druhá v cíli byla dorostenka – Tereza Kalousová z Vencl Týmu Ústí nad Orlicí (17:38.20) a třetí doběhla v čase 19:15.36 první žena Iveta Brachtlová. Máme ideální počasí, moc nefoukalo, ani nebyla taková zima, tak se to dalo udýchat,“ pochvalovala si v cíli.

Závod v Hradci Králové, kde se ostatně začala před pěti lety psát historie WINTER RUNu, je tak minulostí. „Startovalo pět set lidí, máme zhruba 40% nárůst oproti loňsku a nevím, kam to bude směřovat dále. Já jsem maximálně spokojen,“ uvedl po závodě šéf pořadatelů Tomáš Pavel. Innogy WINTER RUN bude nyní v rychlém sledu pokračovat v Brně. Již za týden se představí v moravské metropoli, kde bylo loni arktických minus pětadvacet. To snad letos závodníky nepotká. Naopak další účast pěti set běžců a běžkyň se zdá být velmi pravděpodobná.