Horda Slovákov naháňala po Karpatoch skupinu Čechov

Nikto nezasiahol, všetci tomu dokonca tlieskali a povzbudzovali, keď šestica špičkových českých horských bežcov bežala z Pezinskej Baby na Bratislavský Kamzík a za nimi stovky prevažne Slovákov.

20. ročník legendárneho preteku Salomon Baba – Kamzík ovládli v mužskej kategórii na 26km trati BK26 českí bežci. Najrýchlejší z nich Jiří Čípa (Salomon/Suunto CZ) vytvoril nový traťový rekord a posunul jeho hodnotu na 1:36:24. (a to si urobil malú neplánovanú zachádzku).
V ženách na BK26 tesne vyhrala trojnásobná víťazka Katarína Lovrantová (Salomon/Suunto SK) v čase 2:00:02, nasledovaná Nataliou Tomasiak z Poľska.

Na najdlhšej 53km trati KBK53 opäť dominoval náš najlepší stovkár Martin Halász (RunningPro&Compressport Slovakia), ktorý obhájil svoje minuloročné víťazstvo a posunul svoj traťový rekord na 3:49:18.
Spomedzi žien KBK53 najrýchlejšie absolvovala trať dvojnásobná víťazka Denisa Kušnierová (Trail Runners Trnava) s časom 4:44:47.

Na najkratšej trati RK16 zvíťazili Boris Kotman (TJ Dynamo DK) za 1:06:12 a Renáta Klčová (Karpatské šelmy) za 1:23:11.
V kategórie RK16 beh so psom to bol pes Hugo, kto dopomohol Lukášovi Fečkovi (Huči team) k tretiemu víťazstvu v rade v čase 1:11:38. Ženy vyhrala Nikola Berčíková s parťákom Poseidonom, v novom traťovom rekorde 1:12:53.

Súčasťou Salomon Baba – Kamzík na trati BK26 boli aj Majstrovstvá SR v horskom behu pre rok 2019. Tieto vyhral a Majstrom SR sa stal Andrej Foltín (Kamzík 1000+/AK Veterán Bratislava) a titul Majsterky SR si odniesla Mária Danečková (ReštartNIsa.sk)

Salomon Baba – Kamzík na trati BK26 bol tiež prvým pretekom nového pohára Golden Trail National Series. Tam vyzerali výsledky nasledovne:
1. Jiří Čípa (Salomon/Suunto Czech) 1:36:24
2. Marek Causidis (Buff/Salomon) 1:37:01
3. Jiří Petr (Salomon/Suunto Czech) 1:37:24

1. Katarína Lovrantová (Salomon/Suunto Slovakia) 2:00:02
2. Natalia Tomasiak (Salomon/Suunto Poland) 2:00:49
3. Magda Horká (Praha-Zbraslav) 2:01:31

Salomon Baba – Kamzík je podujatie ktoré sa skladá zo štyroch samostatných pretekov na troch tratiach – 16km, 26km a 53km. Každá trať štartuje na inom mieste v inom čase a všetky majú spoločný cieľ na Bratislavskom Kamzíku. Tento rok sa naplnil účastnícky limit 1030 bežcov, ale do cieľa na Kamzíku z nich dobehlo iba 944.

Ďakujeme všetkým bežcom ktorí v nedeľu v Malých Karpatoch dali zo seba všetko a gratulujeme tým, ktorí úspešne zdolali svoju trať a dobehli až na Kamzík. Opäť sa nám podarilo vytvoriť jedinečnú atmosféru Baby, ktorú sme si spolu užili ako jedna bežecká rodina.