Desiatka na Hornej Nitre pre Plachého a Valovú

hornonitrarun2016_ts_po

Rekordné, viac ako dvestopäťdesiatčlenné štartovné pole pretekárov sa dnes napoludnie – za veľmi príjemného jesenného počasia – zišlo na štarte 2. ročníka bežeckého podujatia HORNONITRUN, ktoré pre svojich priaznivcov pripravilo občianske združenie Hornonitriansky beh, v spolupráci s Mestom Prievidza a Mestom Bojnice.

Naprieč celým spektrom vekových kategórií sa v prievidzskom Mestskom parku a priľahlých priestranstvách medzi Prievidzou a Bojnicami súťažilo na piatich štandardných dĺžkach tratí. Najmladší, školopovinní pretekári si svoj prológ odkrútili na 200 a 400 metrov, míliarska dištancia 1 500 metrov patrila mládežníkom, zatiaľ čo najkratšie vytrvalecké trate na 5 000 a 10 000 metrov boli doménou dospelých pretekárov. Najmä na nich sa očakával frontálny útok na základné traťové rekordy, ktoré na dlhšej trati v premiérovom ročníku položili Gabriel Švajda (34:27) a Anna Jánošíková (47:37), na tej kratšej Matej Klačan (19:29) a Simona Saint-Maxent (22:19). Pri víťaznom ťažení sa ale lepšie darilo ženám, ktoré prepisovali históriu na oboch traťových dištanciách.

Zatiaľ čo víťazke päťky, Lucii Vlčákovej sa vlaňajší čas Simony Saint-Maxent podarilo opraviť bezmála o dve minúty, slovenská triatlonová reprezentantka Silvia Valová, bronzová medailistka z majstrovstiev sveta 2014 v kros triatlone do 23 rokov v nemeckom Zittau a vicemajsterka Európy 2014 zo Sardínie dokázala ten svoj – na dvojnásobnej vzdialenosti – vyšperkovať o viac ako šesť minút …

Z výsledkov:

Muži – 10 km – absolútne poradie

  1. / 1.  PLACHÝ Oliver 1992 Klub lyžiarov Nováky 0:38:49
  2. / 2.  LIČKO Matúš 1978 Roxidust Prievidza 0:40:03
  3. / 3. PAVLÍČEK Lukáš 1997 Achilles Handlová 0:40:09

Ženy – 10 km – absolútne poradie

  1. / 7. VALOVÁ Silvia 1991 AK ZVP Lučatín 0:41:05 – traťový rekord
  2. / 27. KREMLOVÁ Katarína 1987 Nitrianske Pravno 0:47:11
  3. / 34. KOHÚTOVÁ Katarína 1985 Achilles Handlová 0:48:10

Muži – 5 km – absolútne poradie

  1. / 1. PRŠO Matej 1989  Achiles Handlová  0:19:33  0:00:00
  2. / 2. RAJECKÝ Marek 1989  MPK Prievidza  0:19:53  0:00:20
  3. / 4. DIKOŠ Martin 1992  Žilina  0:20:25  0:00:52

Ženy – 5 km – absolútne poradie

  1. / 3. VLČÁKOVÁ Lucia 1994 VŠC – Dukla Banská Bystrica 0:20:22 – traťový rekord
  2. / 11. BERTONCELLO Simona 1976 AKM Zvolen BB trener 0:22:44
  3. / 18. PÍŠOVÁ Jana 1985 Bojnice 0:23:54

Chlapci – 1 500 m – absolútne poradie

  1. /  1. ŠIATINSKÝ Dominik 2004 Oslany  0:06:34
  2. / 2. KRUŽLIAK Matúš 2006 Lučenec 0:06:53
  3. / 3. KABINA Krištof 2004 Bojnice 0:07:19

Dievčatá 1 500 m – absolútne poradie

  1. / 5. FALATOVÁ Anna 2004 ZŠ Energetikov 0:08:45
  2. / 6. KOZIELOVÁ Karolína 2003 0:09:17
  3. / 7. RUSKOVÁ Lucia  2001 Dukla Banska Bystrica 0:24:15 (bežala 5 km)

(tch)

Foto: Vanda Mesiariková