ČSOB Maratón 2018 – Beh dobrých ročníkov

Hneď ako som si prečítala propozície ČSOB Maratón 2018 a zistila som, že je tam nová kategória „Beh dobrých ročníkov“, rozhodla som sa zaregistrovať aj našu 84 ročnú mamu a sestru-dvojičku. V tejto kategórií mohli behať ročníky nad 60 rokov trať 4,2 km.

Deň behu 7. apríl sa blížil a naša mama vyhlásila, že behať nepôjde. Dva dni pred behom som s ňou obehávala lekárov a napuchli jej nohy. Situácia bola vážna zložitá, ale napokon sa naša mama na štart postavila. Vyštartovali sme všetky tri spoločne. Sestra Libuša s mamou  musela prebehnúť celú trasu spoločne, aby mama neskončila niekde v Dunaji, keby jej biela palička „poblúdila“.

Na štarte boli bielovlasé „babičky“ a bielovlasí „dedkovia“, ktorí to rozbehli odušu. Ja som sa tiež zaradia do tejto bežeckej skupinky, hoci slovíčko „seniorka“ mi je dosť vzdialené, ale dátumom narodenia mu zodpovedám. Bolo nás do 200. Tá predstava, že by som mala dobehnúť niekde v strede ma desila a hnala vpred, takže od začiatku až do konca som bežala najrýchlejšie ako som len vládala. Predo mnou boli 3 žienky, takže som sa musela snažiť, hoci som vedela, že vyhlasovanie víťazov nebude, ale napriek tomu som chcela dobehnúť aspoň na to tretie miesto. Predo mnou bola ďaleko preďaleko Majka Krčmárová, ktorá na každých behoch bola vždy predo mnou. Vedela som, že nemám šancu predbehnúť ju, ale napriek tomu som sa snažila a Majka bola ku mne stále bližššie a bližššie. Cca 1 km pred cieľom som ju dobehla a prehodili sme pár slov. Do cieľa sme bežali približne rovnakým tempom. A na moste pred Euroveou som ju predbehla a začala som finišovať do cieľa. Už som mlela z posledného keď ma povzbudzovali slová bežeckých divákov: „Pridaj, pridaj je pár metrov za Tebou“. Tak pridať sa už nedalo, nevnímala som okolie, len som bežala a ten cieľ akoby sa vzďaľoval a nie a nie dobehnúť. Napokon sa to podarilo – ako vždy ruky idú automaticky nahor. Áno dobehla som na 3.mieste. Nestačila som sa ani vydýchať a hneď za mnou dobehla Majka. Priznám sa, že ma to potešilo, že som Majku po dlhých rokoch predbehla.

mama so sestrou Libušou na moste Apolo

Naša 84 ročná mama so sestrou-dvojičkou si to pomaličky bežali do cieľa. Dohodli sme sa, že pred cieľom sa k nim pridám. Našťastie som ich stíhala a tak sme pár metrov do cieľa bežali spolu. Ovácie slávy akoby dobehol olympijský víťaz. Naša mama aj sestra boli neskutočné šťastné, že to zvádli a ja tiež. Musím sa priznať, že som si myslela, že to neodbehnú. Sestra-dvojička vždy vraví, že ma neskutočne obdivuje, že behám polmaratóny a ona nevládze prebehnúť pár metrov.

Naša mama po behu povedala: „Znovu som sa dala nahovoriť a zúčastnila som sa svetového behu ČSOB Maratón – Beh dobrých ročníkov, ktorý bol pre „postarších“. Väčšinou tam boli ženy. Moja sprievodkyňa-dcéra Libuša mi vysvetlovala, kade bežíme a že sme na moste Apolo, kde  nás fotografi fotili odušu. Keď sme nevládali s dychom, tak sme spomalili a šli sme aj krokom. Počasie bolo príjemné a výborná atmosféra. Pred cieľom ma čakalo veľké prekvapenie, lebo sa pridala moja druhá dcéra Soňa a dobehli sme všetky tri spoločne plus moja biela palička, bez ktorej už nemôžem urobiť ani krok. Hneď nasledovalo intervium s príjemným komentátorom celého podujatia, že ako sa mi bežalo. Dcéra Soňa bežala na druhý deň polmaratón. Bol to pekný víkend, kde bežia všetky vekové kategórie. Bežalo aj moje pravnúčatko Emka, ktorá sa narodila na Vianoce v roku 2012.

Dcéra Soňa zapája do behu celú našu rodinku. Aj moje pravnúčatká dvojičky Vikinka a Filip už absolvovali niekoľko behov. Dcéra chce  zorganizovať taký celorodinný beh,  sú to 2 míle okolo Kuchajdy.  Dcéra vraví, veď odbehneš len 2 kolečká okolo jazera. Pre dcéru sú to len 2 kolečká a pre mňa je to nekonečno. Možno sa zase dám nahovoriť a niekto z rodiny to „odbehne“ so mnou. Čo by som ešte povedala. Moje dcéry chcú urobiť zo mňa „bežeckú hviezdu“ a ja som taký typ, že sa dám nahovoriť aj na niečo také absurdné ako bol „Beh dobrých ročníkov“ – 4,2 km. No „odbehla“ som si aj Vajnorský minimaratón – to bolo 5 km – to mi dala dcéra Libuša ako darček k 80. narodeninám. A bežala som aj „Beh o dušu“ – Zážitkový beh pre deti i dospelých 3 km   na Železnej studienke.“

Tak dúfam, že sa naša 84 ročná mama dá nahovoriť ešte na niekoľko „menších“ behov. Veď beháme pre radosť a zdravie.