Čelovka Fenix HL60R

Celovka HL60R

So skracujúcim sa dňom a skorým príchodom tmy sa nejednému bežcovi stáva na tréningu dobrým parťákom čelovka.

Výber tej správnej nie je až taká jednoduchá vec, nakoľko do úvahu treba brať viacero faktorov akým je napríklad miesto tréningu. T. j. či dotyčný behá niekde v meste, alebo v otvorenom priestore, alebo v lese. Ďalším určujúcim faktorom je dĺžka tréningu a tak by sa dalo pokračovať ďalej.

Dnes Vám prinášame test čelovky Fenix HL60R, ktorú nám poskytol internetový obchod kronium.cz .

Obsah balenia

  • Čelovka Fenix HL60R
  • 18650 Li-on akumulátor s kapacitou 2600 mAh
  • USB kábel na nabíjanie
  • Horný elastický popruh
  • tesniaci O krúžok
  • návod na obsluhu
Čelovka Fenix HL60R

Technické parametre:

  • Max výkon: 950 lm
  • Max výdrž: 100 hod
  • Počet režimov: 6
  • Zdroj svetla: LED Cree XM-L2 T6 a 2 doplnkové LED diódy červenej farby.
  • Dosvit: 116 m
  • Napájanie: 1x 18650 ( nabíjateľné cez USB konektor), alternatíva 2x CR123A
  • Vodotesnosť: IPX8 (ponor 2 m)
  • Hmotnosť: 167 g
  • Rozmery: 4,6 cm x 5,1 cm x 8,7 cm
  • Šesť režimov výkonu: 950 lúmenov (48 minút) -> 400 lúmenov (3 hodiny) -> 150 lúmenov (10 hodín) -> 50 lúmenov (29 hodín) -> 5 lúmenov (100 hodín) -> červené svetlo 1 lúmen (100 hodín).

Dizajn

Ako som už písal pred rokom a pol pri čelovke Fenix HL26R tak hodnotenie dizajnu je vždy ošemetná záležitosť, nakoľko čo človek to iný vkus. Dizajn čelovky Fenix HL60R  je značne ovplyvnený valcovitým tvarom napájaceho akumulátora. Na mňa čelovka pôsobí robustným dojmom.

Čelovka má celokovovú konštrukciu čo dáva tušiť že odolnosť tejto čelovky je veľmi vysoká a znesie aj menej šetrné zaobchádzanie.

Hlavným zdrojom svetla je LED Cree XM-L2 T6 neutrálnej bielej farby čo podľa ANSI stupnice zodpovedá hodnotám niekde okolo 4 500K.

Čelovka sa ovláda pomocou jedného tlačidla na bočnej stene čelovky. Na tej istej strane sa nachádza aj micro USB konektor na nabíjanie, ktorý je zakrytý gumenou krytkou. O vlastné “upevnenie” čelovky na hlave sa stará nastaviteľný elastický popruh okolo hlavy a stredný popruh prechádzajúci temenom hlavy. Popruhy sú opatrené reflexnými prvkami, čo zvyšuje bezpečnosť.

  Čelovka Fenix HL60R  Čelovka Fenix HL60R  Čelovka Fenix HL60R
ovládacie tlačítkoUSB konektorLi-on akululátor

Energiu dodáva Li-on akumulátor s kapacitou 2600 mAh, ktorý je možné meniť. Na nabíjanie je možné použiť počítač, nabíjačku na mobil, resp. powerbanku. Alternatívou sú 3V lithiové batérie typu CR123A. Stav nabitia batérie je možné zistiť krátkym stlačením tlačidla. Ak 3x zabliká červené svetlo batéria je takmer vybitá.  Ak 3x na striedačku zabliká biele a  červené svetlo – batéria je nabitá na zhruba 50%. Ak 3x zabliká biele svetlo, tak batéria je úplne nabitá.

Ovládanie

Ako je už vyššie uvedené čelovka sa ovláda pomocou jedného jediného tlačítka a to znamená, že ovládanie je veľmi jednoduché. Zapnutie a vypnutie sa prevádza dlhým stlačením tlačítka. Medzi jednotlivými režimami sa prepína krátkym stlačením tlačítka. Čelovka si pamätá posledne navolený režim a tak po opätovnom zapnutí čelovky sa zapne práve v tomto režime. Čo je veľmi dobrá vlastnosť.

Tabuľkové a namerané hodnoty

Čo sa týka výdrže svietenia pre jednotlivé režimy, tak sa dá povedať, že na tabuľkové údaje  výrobcu je lepší spoľah ako na emisné kvóty udávané Volkswagenom 🙂 Dalo by sa v podstate napísať, že všetky údaje výdrže batérie sa pri testovaní potvrdili a dokonca v praxi som dosiahol dlhšie časy ako udáva výrobca.

Praktické skúsenosti

Vzhľadom na hmotnosť čelovky odporúčam pri „dynamických“ aktivitách použiť na uchytenie aj stredný popruh. Určite budete mať väčší pocit istoty, že Vám čelovka nespadne. Ako som už vyššie spomínal, čelovka ponúka až šesť režimov výkonu. Ja osobne som využíval dva najvyššie režimy s intenzitou 400 lm a 950 lm.  Pri behu v meste a mimo mesta som navolil režim o intenzite 400 lm, no a v lese a teréne som využíval najvyšší stupeň, t.j. intenzitu 950 lm. Pri jasnej oblohe a mesiaci v splne sa síce dá po meste behať aj s intenzitou 150 lm, ale zas takýchto nocí nebýva veľa. Apropo pri najvyššom režime sa telo čelovky pekne zahrieva. Na samotnej hlave to ale necítiť nakoľko sa teplo takmer vôbec neprenáša z čelovky na konštrukciu, ktorá dosadá na hlavu a ktorá je z plastu. Navyše je čelovka vybavená ochranou voči prehrievaniu a tak ak by došlo k zohriatiu na hodnotu, ktorá je už nežiadúca, tak sa čelovka automaticky prepne do režimu s nižším výkonom  .

Výrobca udáva, že dosah svetelného lúča je až 116 m. Či to je presne toľko potvrdiť neviem, ale asi ani tento údaj nebude až tak ďaleko od pravdy.

V návode na použitie sa spomína, že červené svetla ocenia všetci astronómovia. Ja by som dodal, že nie len astronómovia, ale aj bežci môžu zmysluplne využiť funkciu červených svetiel. Môžu ich použiť ako „koncové“ svetla. Ak beží skupinka bežcov, tak posledný v skupinke si jednoducho nasadí čelovku opačne, t.j. svetlom dozadu a zapne červené svetlo. Hoci intenzita týchto dvoch diód nie je nejako silná, ale predsa len lepšie byť osvetlený aspoň takto ako vôbec.

Čelovka Fenix HL60RČelovka Fenix HL60RČelovka Fenix HL60RČelovka Fenix HL60RČelovka Fenix HL60RČelovka Fenix HL60R
5 lm50 lm150 lm400 lm950 lm1 lm

Čelovka má digitálnu reguláciu pre konštantný jas. Intenzita svitu je v jednotlivých režimoch stabilná. Povedané ľudskou rečou, pokiaľ batéria stačí na daný režim, tak čelovka svieti v danom režime stabilným výkonom, potom sa prepne o režim nižšie.

Ďalšou výbornou vlastnosťou je možnosť naklápania čelovky vo vertikálnom smere. Rozsah naklopenia je takmer 180 stupňov a je možné zvoliť až 17 polôh.

Čelovka Fenix HL60RČelovka Fenix HL60R

Vodotesnosť do 2 metrov.  Do takejto hĺbky som sa pri testovaní nedostal, ale pri hĺbke 60 cm som nezaznamenal žiadne následky. 🙂

Nárazuvzdornosť, tak tu sa mi aj keď nechtiac podarilo otestovať pád z výšky 1,7 metra. Čelovka to prežila. I keď je pravda, že to nebol pád na betón, či asfalt, ale na kamennú cestičku v teréne.

Záver

Tu by som kľudne mohol použiť prvú vetu zo záveru, ktorú som mal pri testovaní čelovky Fenix HL26R. Dá sa povedať, že čo výrobca čelovky sľubuje, tak to aj zákazník dostane. Čelovka má vďaka dlhému a dostatočné širokému lúču svetla uplatnenie tak v meste a otvorenom priestore, ako aj v lese. Vďaka neutrálnej bielej farbe svetla je podanie farieb osvetlených predmetov veľmi blízke skutočnej farbe a nedochádza tak k ich skresľovaniu.

Aj napriek tomu, že na beh odporúčam len dva režimy so šiestich, tak to neznamená, že nižšie režimy sú zbytočné a nepoužiteľné. Výborne sa hodia napríklad na čítanie z máp.

Ďalším plusom je aj 5 ročná záruka na čelovku. Akumulátor ma záruku 2 roky.

Priznám sa, že ťažko sa mi hľadali nejaké negatíva. Jedným je návod na použitie. Myslím si, že by mohlo byť použité väčšie písmo. Ľudia so slabším zrakom môžu mať pri jeho čítaní problém. Našťastie ovládanie je tak intuitívne, že ten návod ani netreba čítať. Druhým nedostatkom, či skôr by som povedal, že návrhom na vylepšenie by bolo to, že ja osobne by som privítal, keby na popruhu v oblasti čela gumený pásik, ktorý zlepšuje prichytenie čelovky na hlavu, tak ako to bolo pri čelovke Fenix HL26R.

Ten kto sa rozhodne zadovážiť si čelenku Fenix HL60R bude určite spokojný a svoju voľbu neoľutuje.

Ľuboš Ferenc