Ako sa starať o športové hodinky?

Raz darmo, ak ste bežec mysľou aj telom, sú pre vás vaše športové hodinky a tenisky na beh srdcovou záležitosťou. Ale aj o srdcové záležitosti sa musíte poriadne starať, aby, ako sa hovorí, stará láska neprešla hrdzou.

Pri hodinkách na šport a hrudných pásoch platí zopár pravidiel, ktoré sa naozaj oplatí dodržať. Poďme na ne:

Nič mokré a odložené bokom neseká dobrotu

Prídete z behu, spotení, mokrí. Hodinky odložíte na suchý stôl a idete do sprchy. Táto možnosť je prijateľná a hodinkám zaručí dlhšiu životnosť. Ak sa však ponáhľate a máte v pláne zabaliť vaše hodinky do mokrého uteráka alebo vlhkých vecí s tým, že si potom na spratanie nájdete čas, pozor. Hodinky možno máte vodotesné, no i tak by ste ich nemali skladovať vo vlhkých veciach. Niektoré súčiastky môžu na pot reagovať zle, prípadne si to odnesie povrchový materiál hodiniek, trebárs remienok.

Pri hrudnom páse treba myslieť na starostlivosť rovnako ako pri hodinkách. Pás začne fungovať vtedy, keď zaznamená elektrickú vodivosť. Ak si ho odpojíte a odhodíte medzi mokré veci, vodivosť zaznamenáva stále, batéria funguje, vybíja sa a … zbytočne. Aj hrudný pás je preto dobré hneď po dobehnutí vysušiť a sňať z neho snímač – pokiaľ je to možné.

Pri hrudnom páse je tiež dobré nezabúdať na pranie. Vlažná voda je úplne ideálna, prášok netreba. Aj pás totiž zachytáva soľ z potu, čo jednak nevyzerá esteticky dobre a hlavne, soľ sa môže usádzať v snímači práve počas vašej aktivity. Pás je tak stále vodivý aj po dobehnutí a opäť trpí len batéria. Ak však máte hrudný pás so snímačom, ktorý nejde odpojiť, umyte pás v častiach kde sú kontaktné plochy a hneď vysušte!

Vodotesnosť je dobrá vlastnosť, ale treba sa pozerať na jej hodnoty

Vodotesné hodinky zabezpečia, že do vnútra systému (strojčeka) sa nedostane voda z prostredia. Nemusí to byť voda nutne z plávania, ale aj zo vzduchu, keď je vonku vlhko. Vodotesnosť, resp. water resistant, má však viaceré stupne a práve tie sú dôležité. Čiže ešte pred kúpou treba pozrieť, aký typ vodotesnosti na hodinkách máte a podľa toho ich nosiť. Údaje by mali byť napísané nielen v manuáli, ale aj na hodinkách.

Water Resistant bez čísla – takéto hodinky si väčšina majiteľov považuje za hodinky, s ktorými môže skočiť do bazéna, jazera, plávať si, čľapkať sa. Áno, pokojne môže, ale hodinky im vydržia zrejme len to jedno plávanie. Pokiaľ nemá vodeodolnosť číslo, ide skôr o vlhkotesnosť. Hodinky znesú napríklad vlhké počasie alebo mierny dáždik, na beh si ich však nevieme predstaviť. Už len z dôvodu, že počas behu vás môže nečakane prekvapiť búrka, a nemusí to byť práve romantické kvapkanie s dúhou.

Vodotesnosť do 30 metrov prežije umývanie rúk, priemerný dážď, ale sprchovanie nie. Sprchovanie zvládnu až hodinky s vodotesnosťou do 50 metrov. Pri tomto type hodiniek by sme neodporúčali ani plávanie, hoci práve výrobcovia radi píšu, že s takýmito hodinkami plávať môžete. Vezmite si do úvahy ale fakt, že každý pláva inak, inou silou, iným štýlom a tlak vody na hodinky sa môže rôzniť. Povrchové plávanie je tak všeobecný pojem, že v prípade, ak potrebujete naozaj s hodinkami skočiť do bazéna, siahnite po vyššej vodeodolnosti.

100 metrová vodeodolnosť je už pre športovca aj bežca vhodná. Dobežíte, skočíte do jazera, prípadne do sprchy a hodinky sú stále fit. Bežecké hodinky si teda vyberajte aspoň s hodnotou 100. Na potápanie by sme však volili 200 metrovú vodeodolnosť, ktorá je pre potápanie hraničnou. Od tohto označenia vyššie hľadajú hodinky rekreační aj profi potápači. Ak ste bežným bežcom, prípadne trénujete na Sparťana, hodnota 100 vám bude stačiť. Nepredpokladáme totiž, že by ste sa počas pretekov rozhodli len tak potápať a sledovať rozbúrené dno jazera. Alebo? 🙂

PR článok