67. NÁRODNÝ BEH DEVÍN BRATISLAVA – moja srdcovka

NÁRODNÝ BEH DEVÍN BRATISLAVA je mojou srdcovkou, nakoľko to bol môj prvý životný beh, na ktorý som sa prihlásila. Bez tréningu som si chcela odbehnúť 11 625 m. Dcéra a celé okolie boli z toho šokovaní. Mne sa to nezdalo až také hrozné, vravela som si, že v najhoršom prípade to odkráčam. Keď som dobehla do cieľa, dcéra ani synovec neverili, že som to zabehla a boli presvedčení, že som „podvádzala“. Môj čas bol 1:16:37. Stále vraveli, že neveria … A tak som im oznámila, že časť trasy som sa „odviezla“ autom. Túto moju nevinnú lož, ku ktorej ma vyprovokovali mi uverili so slovami: „No samozrejme, veď takto nevyzerá niekto kto obehol Devín…“

67. NÁRODNÝ BEH DEVÍN BRATISLAVA dňa 13.4. 2014 – moja srdcovka

Nedeľa 13.4. 2014 je ako stvorená na behanie. Viac ako 6000 bežcov „vyráža“ do ulíc, aby stihli „pribehnúť“ na štartovaciu čiaru o 10-tej hodine a odbehli si 11 625 m na 64. Národnom behu DEVÍN-BRATISLAVA:

Strácam sa v dave bežcov, ale môj country širák je viditeľný. Práve podľa neho ma všetci poznajú a za behu sa prihovárajú: „Jéj Ty si bola aj na Majcichovskej desiatke a predbehla si ma …“, „Zdravím, na ČSOB Marathone som Vás videl behať, je to super … do toho …“ A keď počujete popri trase niekoľko krát povzbudzovanie: „Soňa do toho, perfektné … ideš … tak to dodá takú správnu bežeckú energiu. Dobieham do cieľa s časom 1:23:27, v mojej kategórií ženy nad 50 rokov som na 38. mieste zo 46 žien – prekvapujúce pre mňa, že niekto beží pomalšie ako ja. Kamoš v cieli mi okomentoval môj bežecký štýl: „Iní bežci zdvíhajú nohy do výšky a bežia. Ty sa len tak „posúvaš“ šmýkaš tie nohy po trase …“ Tento môj beh „štýl najrýchlejšieho slimáka“ – som mala možnosť pozrieť si na videu, čo uverejnili organizátori. A naozaj, vyzeralo to akoby som stála na mieste a občas o niekoľko mm zdvihla nohu a tak som sa slimačím plaziacim tempom pokúšala dostať do cieľa. Je na čase začať trénovať, zmeniť štýl behu a byť obdivovaná nielen, že to zabehnem, ale, že ten čas je zaujímavý.

Pri vyhlasovaní výsledkov som sa potešila – môj „starý kamoš“ kolega bežec z Kene, stojí na stupienku víťazov. Pred týždňom som si ho „odchytila“ a vznikla fotečka s Marathonskym Birell pohárom plným piva, ktorý získal ako víťaz na 42,195 km s časom 2:18:22, keď minuloročný rekord zlepšil o 11 sekúnd. Zabehla som za ním, pogratulovala mu, podarovala som mu mojich „TISÍC OČÍ“ a „ukoristila“ autogram od Joela Maina Mwangiho.

Sprievodné akcie, dodávajú každému behu tú správnu atmosféru. Zabicyklovala som si, „zašvihadlovala“ –  20 krát skoky cez švihadlo, 10 drepov a 10 klikov na zemi a za takúto chvíľku pre zdravie sa otvára chladnička a ako odmena sa v mojich rukách ocitá nealko Birell „pifko“, ktoré netrpezlivo otváram, aby ma nabilo energiou na ďalší beh.

Národný beh DEVÍN BRATISLAVA je mojou srdcovkou, nakoľko to bol môj prvý životný beh, ktorý som si odbehla v roku 2011 vo veku 55 rokov. Nevedela som, že viem behať a zistila som to práve na behu DEVÍN BRATISLAVA.  Zatiaľ sa považujem za bežeckú začiatočníčku. Za bežkyňu sa budem považovať až po odbehnutí si môjho prvého „polmaratónika“ – čo by malo byť tento rok. Pomaličky som začala aj trénovať …