62.ročník BEHU BUČINY

V sobotu 20.septembra 2014 usporiadala Bučina DDD, spol. s r.o. v spolupráci s Základnou školou J.Alexyho Zvolen v už 62.ročník medzinárodných atletických pretekov Beh Bučiny v šiestich vekových kategóriách mužov, a žien.

Tretie z „veľkých“ Zvolenských atletických podujatí v tomto roku po 36. ročníku Behu oslobodenia Zvolena,  tradičných atletických pretekov na sídlisku Zlatý Potok v  zabezpečení   Atletického klubu “DANICA” a po 11. ročníku medzinárodných mestských atletických pretekov Zvolenská corrida, ktoré pripravilo  Mesto Zvolen v spolupráci s OZTK Zvolen  a BSLG Zvolen na okruhu  na  pešej zóne Námestia SNP, bolo v tomto ročníku poctené kvalitnou medzinárodnou účasťou a netradične i veľkým záujmom domácich pretekárov.

Beh Bučiny – atletické preteky, ktorých tradícia siaha až do roku 1951, so štartom a cieľom situovaným za križovatkou ZŠ J. Alexyho si už na trati 10 km (5km) asfaltovou cestou do Sekierskej doliny a späť, privítali na štarte 62. ročníka 125 bežcov a bežkýň zo 4 krajín. Najmladším pretekárom bol sedemročný Zvolenčan Tomáš Pohorelec  a najstarším nestor slovenských bežeckých podujatí 78 ročný Handlovčan František Hradňanský.

Usporiadatelia pripravili pre účastníkov bohaté občerstvenie a hodnotné ceny v jednotlivých kategóriách až do desiateho miesta. Riaditeľom pretekov bol Ing.Antonín Juříček, hlavným rozhodcom Jozef Truska, o technické zabezpečenie sa postaral už tradične Jaroslav Kováčik. V mene organizačného výboru odovzdala víťazom hodnotné ceny i finančné prémie Marcela Kružliaková.

V hlavnej kategórii  mužov do 40 rokov si 1. miesto vybojoval 33 ročný Keňan Kibere Moses Kipruto, behajúci za Maďarský Benedek Team o 12 sekúnd pred  krajanom Cherutich Nelsonom Kipkogeiom a o 21 sekúnd bol pomalší Ukrajinec Oleksandr Matviichuk.

V kategórii mužov do 50 rokov zvíťazil Róbert Valiček behajúci vo farbách Obal servis Košice s viac ako dvojminútovým náskokom pred Martinčanom  Milanom Celerinom,   v kategórii mužov nad 50 rokov dominoval trojnásobný víťaz Zvolenskej corridy Zoltan Kadlot         z Maďarska, v kategórii žien sa prekvapivo na čele v cieľovej rovinke objavila Bratislavčanka Lucia Janečková a zvíťazila pred favorizovanou Keňankou Otero Gladys Kerubo. V kategórii dorastencov zvíťazil  Kristian Klouda z Kremnice a v kategórii dorasteniek dominovala skoro s trojminútovým  predstihom Kysučanka Nikola Štefundová.

Organizátorom týchto atletických pretekov, Behu Bučiny, ktoré sú tretími najstaršími pretekmi na Slovensku, je od roku 2007 spoločnosť Bučina DDD, spol. s r.o., ktorej cieľom je zachovať pôvodné hodnoty tohto preteku a organizovať ho pre nadšencov atletiky z okolia, no popritom zabezpečiť kvalitné podmienky i pre účasť bežcov z celého  Slovenska i  zahraničných pretekárov.