Ani zlé počasie neodradilo bežcov od štartu na mem. Jána Stilla

Mem. J. Stilla

Hovorí sa že počasie si organizátori nevyberajú. Napriek zlým predpovediam sa podujatie uskutočnilo za optimálnych bežeckých podmienok a vo výbornej atmosfére.

V  Novej Lesnej sa cez víkend  na trate vydalo  923   bežcov, nordic walkerov, bežeckých nádejí v detských kategóriách i seniorov.

Beh do vrchu, ktorý nesie meno po slávnom horskom vodcovi z Novej Lesnej – Jánovi Stillovi – preveril kondíciu nejedného bežca. Preteky odštartovali už v piatok 19. júla 2019 piatym ročníkom prislúchajúceho nočného behu – NIGHT RUN ulicami Novej Lesnej, kde bežci odbehli  3 okruhy na  trati dlhej 5 700 metrov. Najrýchlejší bol Gabriel ŠVAJDA ( klub Villa Tatranit), ktorý dobehol do cieľa vo výbornom  čase 19:01. Ani nežnejšie pokolenie sa nenechalo zahanbiť a prvou ženou v cieli bola Katarína Pejpková / OBAL SERVIS Košice / v čase 20:45.

Je známe, že Memoriál Jána Stilla je spojený aj s bohatým sprievodným programom. Tento rok tomu nebolo inak. Svoje umenie predvádzala tanečná skupina One Poprad, a úžasné žonglérske vystúpenie  s loptami ukázala divákom skupina  Hands up Crew, Bubnové tamtamy  skupiny BATIDA hnali pretekárov vpred počas každého okruhu.

Čestní hostia , súčasní a bývali úspešní československí športovci boli na hlavnej tribúne predstavení a ocenení malými darčekmi  ako pripomenutie ich úžasných výkonov a dostali od divákov veľký aplauz

V sobotu – hlavný deň MJS 2019  prilákal 722 pretekárov zo 4 krajín – Slovenska, Poľska, Česka a  Nemecka. Hlavná trať z Novej Lesnej  na Hrebienok, dlhá 9 570 metrov s prevýšením 533 metrov otestovala každého bežca. Ako prvý v kategórii – absolútne poradie mužov dobehol na Hrebienok Peter Mlynár  v čase 39 min a 44 s.  Traťový rekord,  ktorý drží už dlhé roky Róbert Štefko prekonaný nebol a vypísaná odmena – 1000€ bude naďalej čakať na svojho majiteľa minimálne ďalší rok. Ako druhý vybehol do cieľa Konštantín Kocian / Behame.sk/ v čase 40:31,  a ako tretí ZIMMERMANN Marián / Pro-body triatlon team Košice za 40:38.

Najrýchlejšia žena na trati bola Timea Mihoková z Popradu, s časom 49:45. Za ňou v celkovom poradí druhá prebehla cieľom Lucia KOCOVÁ v čase 50:20,  a tretia Zuzana Holečková zabehla trať za 52:48, Obe bežkyne zo Šport team Nová Lesná.

Kategóriu juniorov vyhral Michal Staník, BK Lysá pod Makytou, najrýchlejšou juniorkou bola KATRENIAKOVÁ Zuzana / MPK Dolný Kubín.

Na trati MJS – MINI , v dĺžke 6600 m  s cieľom  v Starom Smokovci, dobehli na 1. mieste v kategórii mužov Štefan SUMERLING /  ŽSR Fitnesport/, a v kategórii žien  SUČOVÁ Erika z Crosstraining Levoča.  V kategóriách Nordic Walking zvíťazili Jozef ŠOLTÉS a Silvia KUBÁNYIOVÁ.

Novinkou v tomto roku bol štafetový beh zložený z 5 pretekárov. Zvíťazila štafeta ambasádora  Andyho Winsona pred družstvom Jozefa Ninisa a na treťom mieste sa bola štafeta Petra Hámora..

Do športových aktivít sa na podujatí zapojili i seniori z okresných organizácii Poprad , Kežmarok, Spišská Belá v disciplíne Senior walking tour.

Počas vyhodnotenia výsledkov  odovzdali organizátori podujatia  finančné dary pre Sanatórium Dr, Guhra a Nadáciu – Novorodenec.Sk.

Poďakovanie patrí všetkých aktívnym ale aj pasívnym účastníkom tohto výnimočného podujatia, všetkým partnerom, organizátorom a vystupujúcim. Už teraz sa tešíme na spoločné stretnutie na              21. ročníku MJS 17.-18. 7. 2020 v Novej Lesnej.

Séria „Tatry v pohybe – PRESTIGE TOUR“ pokračuje finálovým podujatím 01.09. 2019 v Poprade.